Український слід у WhatsApp: історія емігранта, який став мільярдером




На початку нульових по інтернету «гуляла» серія рекламних роликів американського пива Budweiser, в яких забавні персонажі всіляко перекручували фразу «What’s up?» («Як справи?»). Виходило щось на зразок Waazzzup. Це було і тупо, і смішно одночасно. Реклама мала приголомшливий успіх. Як зараз би сказали, стала вірусною. Хто б міг подумати, що через кілька років фраза «What’s up?» буде асоціюватися не з приколом, а з крутим і унікальним на той момент IT-продуктом. А доклав до цього руку наш з вами співвітчизник…

ztb.kz

Ян Кум народився в 1976 році в Києві, проте все своє дитинство провів у Фастові. Він був єдиною дитиною в єврейській родині будівельника і домогосподарки. Відразу після розпаду СРСР в 1992 році Ян разом з мамою емігрували до США. Вони оселилися в невеликому містечку Маунтін-В’ю (штат Каліфорнія). Батько сімейства так і не зміг возз’єднатися з ними і помер в Україні через п’ять років.

Емігрантське життя в «казковій» Америці виявилося складним. Перші роки довелося жити на скромний заробіток мами, зайнятої відразу на декількох роботах, і водночас отримувати соціальні талони на їжу. Незабаром мати Яна захворіла на рак, і сім’я виживала на її допомогу по інвалідності. А вже в 2000 році Кум залишився круглим сиротою.

Але труднощі лише підстьобнули амбіції молодої людини. Він старанно вчився програмуванню — через брак грошей брав «на прокат» книги в магазинах. Набивши руку, випробував свої сили в якості хакера. Незабаром Ян зумів вступити до державного університету в Сан-Хосе, який, однак, так і не закінчив.

rodneal.com.ve

Навчання Ян поєднував з аудиторською роботою в компанії Ernst & Young. Саме завдяки роботі і доленосній перевірці Yahoo! майбутній творець месенджера познайомився з людиною, яка стане його кращим другом та співзасновником WhatsApp — Брайаном Ектоном.

Разом вони будували успішну кар’єру в Yahoo!, разом переживали злети і падіння. В один момент друзі втомилися від роботи в корпорації і влаштували собі тривалу відпустку, яку присвятили подорожам та улюбленим захопленням. Добре що фінанси дозволяли Яну насолоджуватися свободою — на той час він накопичив близько 400 тисяч доларів.

Якщо людина ледача, то абсолютно неважливо, в якій країні вона живе. А якщо людина хоче чогось домогтися, щось змінити, вона може реалізувати свої амбіції, де б вона не жила — в Англії, Росії, Канаді, Америці, Саудівській Аравії.

Ян Кум / РБК

У розпал затяжної «відпустки» Ян і Брайан спробували влаштуватися на роботу в Facebook, але зазнали фіаско. І вони знову продовжили байдикувати, поки Ян не купив свій перший iPhone, який і надихнув його на створення унікального додатка.

Спочатку WhatsApp замислювався як повідомник для контактів телефонної книги. Так, користувачеві присвоювався певний статус, з якого ставало зрозумілим, чим він займається в даний момент. Наприклад, тренується в спортзалі або розмовляє по телефону. Звідси і ситуативна назва — WhatsApp, мовляв, що новенького?

24 лютого 2009 року — у свій день народження — Ян зареєстрував компанію WhatsApp Inc.

У нашій ситуації велике значення відігравав час. Плюс ми створили оригінальний продукт. Тупо копіювати може будь-який дурень, а робити щось нове — в житті або продукті — не так легко.

Ян Кум / The Village

Варто визнати, що додаток не «злетів». Але ситуацію врятував iPhone, з якого все і почалося: в дітищі Стіва Джобса з’явилася нова опція — push-повідомлення від встановлених додатків, навіть якщо людина ними не користувалася. Ян поспішив оновити свій WhatsApp, який став миттєво сповіщати весь список контактів про зміну статусу. У якийсь момент WhatsApp перетворився на засіб спілкування.

ztb.kz

Чисельність користувачів за лічені дні злетіла до 250 тисяч! На цьому етапі Ян запросив до проекту Брайана, який був без роботи. Помітивши, що користувачі використовують програму для спілкування, Кум перезапустив продукт в якості месенджера. А через деякий час друзі зуміли домогтися того, що відправник отримував повідомлення про прочитане повідомлення (подвійна галочка). Брайан вже тоді зрозумів, що вони створили справжню альтернативу SMS-повідомленнями і MMS, які так і не стали популярними.

Телефон завжди з вами, телефон завжди включений, знаходиться в кишені або на столі. Це допомогло нам побудувати щось нове, що люди по всьому світові прийняли.

Ян Кум / РБК

Вже в 2011 році WhatsApp зайняв лідерську позицію в App Store. Через два роки ним користувалися вже 200 мільйонів чоловік. А в 2014 році месенджер викупила Facebook за рекордні 19 мільярдів доларів. Ян і Брайан вмить стали мільярдерами, і навіть зайняли керівні посади в Facebook. За іронією долі угода проходила в нежитловій будівлі в Маунтін-В’ю, в якій Ян в юності отримував соціальні талони на їжу.

У 2018 році Ян оголосив про свій відхід з Facebook. Роком раніше компанію покинув Брайан. За чутками, засновники WhatsApp не знайшли спільну мову з авторитарним главою Facebook Марком Цукербергом. Але як би там не було, Ян і Брайан пішли не з порожніми кишенями.

i.kinja-img.com


Сподобалось?
4
0