«Домажир» — притулок для ведмедів з покаліченими долями
Навіть самий грізний звір може потребувати захисту. Причому, зазвичай, від людини. Разючий тому приклад — бурий ведмідь. Здавалося б, найбільший хижак нашої фауни цілком може за себе постояти. Але це в дикій природі з клишоногими жарти погані, а приручені, «на службі» у ресторанних і циркових ділків, ці благородні тварини з пригніченими інстинктами проживають болісне життя. Не дивно, що знаходяться в Україні люди, для яких ведмеже щастя — самоціль.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
«Домажир» — ведмежий притулок, або, правильніше сказати, реабілітаційний центр для ведмедів, розташований в заповідній зоні неподалік від однойменного села у Львівській області. Ідея «Домажиру» виникла в 2012 році. На реалізацію проекту, патронованого австрійським благодійним фондом «Four Paws», знадобилося кілька років.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
Загальна площа земельної ділянки, відведеної під центр, становить 20 гектарів, з яких на сьогоднішній день «обжито» майже вісім. До послуг «ведмедиків» три великих відкритих вольєри, які забезпечують природні умови існування, і чотири невеликих — для адаптації тварин після їх порятунку.
Ведмеді «Домажиру» живуть посеред лісу — в умовах, які ми створили наближеними до природних. Тварин, які побували в неволі, не можна відновити на 100%. Вони ніколи не повернуться в дику природу.
Зараз в «Домажирі» живуть 11 ведмедів: Потап, Ласка, Зоя, Тайсон, Маша, Машутка, Маня, Бодя, Настя, Квітка і Христина. У кожного своя сумна історія. Так, наприклад, Потапа знайшли в клітці біля ресторану, власник якого кинув тварину, виїхавши до Польщі, а Машутку використовували для цькування — тренували собак.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
Усі тварини, що потрапили до центру, не мали належних умов життя. Проте зараз клишоногі досхочу лазять по деревах, бігають по землі і хлюпаються в басейнах. А ще для них роблять іграшки, які розвивають природні навички. Приватні зоопарки, пересувні цирки і цькувальні станції залишилися позаду, як і скудне харчування.
На 80% раціон вегетаріанський, тобто фрукти, овочі, гарбузи, яблука, сливи, персики, апельсини. Дуже люблять рибу, ми даємо їм курятину і не даємо багато солодкого. Якщо хліб, то тільки чорний.
Поспостерігати за тваринами може кожен бажаючий — двері «Домажиру» за вельми скромну плату відкриті щодня, крім понеділка. Ну а для повного занурення в ведмеже життя можна (і навіть потрібно!) замовити екскурсію. Особливо цікаво тут буде дітям, для яких підготовлені спеціальні програми.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
Співробітники центру бачать своєю місією не тільки порятунок ведмедів з непростим минулим, а й формування у людей відповідального ставлення до живої природи. І де як не тут показувати життя в гармонії з дикими тваринами.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com
Сьогодні у зоозахисників з «Домажиру» на прикметі кілька десятків ведмедиків, які томляться в неволі і потенційно потребують притулку. Через бюрократичні процедури і обмежені фінансові можливості центру допомогти всім й відразу неможливо. У пріоритеті — тварини, які постраждали найбільше. Підтримати «Домажир» — найкращий спосіб вплинути на ситуацію.
bearsanctuarydomazhyr / instagram.com