3 найінстаграмніших маяка в Україні
Маяки, мабуть, найбільш романтичні і містичні елементи морських пейзажів. Вони не тільки полегшують шлях кораблям, а й надихають художників, письменників, фотографів, мандрівників. В Україні таких споруд близько сотні, але ми розповімо лише про трьох з них, що забезпечують безпеку проходження одного з найважчих у світі відрізків судноплавства — звивистого і мілкого Дніпровського лиману. Ці споруди мають незвичайну історію, не втрачають технологічної актуальності, незважаючи на похилий вік, і щороку залучають все більше роззяв і любителів вау-локацій для соцмереж.
Кисляківський маяк
Є візитною карткою Миколаївської області. Він був побудований в 1862 році й являв собою вежу з чотирма підпорами. Під час Другої світової війни маяк був зруйнований. Сучасну будівлю побудували на тому ж місці в 1955 році. Маяк як самотній мандрівник підноситься посеред степу, начисто руйнуючи стереотипи про прив’язку подібних об’єктів до води.
Справа в тому, що в Дніпровському лимані не можна просто розташувати маяк біля води. Для зручної навігації і вибудовування світла в одну лінію доводиться будувати відразу три — передній, середній і задній. Кисляківський є заднім і, на перший погляд, виглядає абсолютно зайвим об’єктом в чистому полі, проте виконує важливу функцію для судноплавства.
Хабловський маяк
Хабловський маяк, вперше побудований в 1866 році, також є заднім. Він розташований на кордоні Миколаївської і Херсонської областей та допомагає своїм «побратимам» проводити кораблі по Дніпро-Бузькому лиману. Відомий як найінстаграмніший маяк в Україні: щоб зробити класні знімки на тлі самотньо розташованого в полі «романтика», краще обирати будній день.
veleva_n.photo / instagram.com
Під час Другої світової війни маяк знищили як занадто гарний артилерійський орієнтир. Однак у 1952 році відбудували заново. Вже в 2000-х вежу відремонтували і пофарбували. Сьогодні Хабловський маяк повністю автоматичний. А ще любить «співати»: у вітряну погоду можна почути важкі низькі звуки, що нагадують спів тибетських ченців.
Станіслав-Аджигольський маяк
Найвищий маяк в Україні — 76 метрів! Має форму металевого плетеного кошика і розташований в Херсонській області. Як і два попередніх, є заднім. Він був побудований в 1911 році на штучному насипному острові за проектом видатного інженера Володимира Шухова, винахідника гіперболоїдних конструкцій. Станіслав-Аджигольський маяк став однією з перших у світі подібних споруд.
Що такого дивного в цих конструкціях, запитаєте ви? А те, що завдяки своїй металевій «легкості» вони відчувають мінімальне навантаження від вітру. Саме воно становить небезпеку для висотних будівель на воді.
Маяк відкрили для відвідувань зовсім нещодавно, в 2019 році. Кращий вид на нього з боку суші відкривається з села Рибальче, що по дорозі на Кінбурнську косу.
Прев’ю: sergejonyshko / instagram.com