8 неймовірних муралів України
Мурали — масштабні картини на стінах будівель. Причому деякі з них можуть дати фору найпопулярнішим міським пам’яткам. Портрети знаменитостей, символічні пейзажі, історичні або казкові мотиви не просто прикрашають сірі будинки, але й наповнюють архітектуру новими смислами. І зараз ми розповімо про найкреативніші мурали-гіганти, створені в Україні за останні 10 років.
Відродження (Київ)
Вражаючий малюнок на торцевій стіні п’ятиповерхового житлового будинку на Андріївському узвозі з’явився навесні 2014 року. Панно висотою 15 метрів (м), що зображає дівчину з національним вінком на голові, створено севастопольським художником Олексієм Кисловим у співавторстві з французьким колегою Жюльєном Малланом в рамках фестивалю «Французька весна». За задумом авторів, мурал символізує міцний дух українців і відродження країни.
Місто майбутнього (Запоріжжя)
Мурал з’явився на території Мокрянського кам’яного кар’єру в 2019 році. На нього пішов місяць роботи і 200 кг фарби. Над проектом площею 890 кв. м працювали 3 художника: Владислав Пучинський, Людмила Кирилюк і Володимир Пастушак. «Місто майбутнього» стало найбільшим в Україні настінним зображенням на промисловому об’єкті: висота бочок, на які нанесено малюнок, становить 32 м, діаметр — 11,5 м.
Мурал з китами (Харків)
Мурал висотою 1500 м і довжиною 28 м з’явився на проспекті Людвіга Свободи в 2019 році та відразу отримав титул найбільшого в країні. Арт-об’єкт розмістився на стінах трьох 16-поверхових будинків. Щоб картинка стала єдиною, потрібно подивитися на неї під правильним ракурсом. Кращий вид на китів відкривається з боку виходу зі станції метро «Перемога». Харківські художники місяць працювали над проектом. Кити обрані неспроста — вони є символами природної сили і могутності. Таким же для України є місто-мільйонник Харків.
Рекордне 3D-графіті (Київ)
Графіті на фасаді житлової дев’ятиповерхівки біля станції метро «Мінська» з’явилося в 2014 році. Художники київської студії Another Studio витратили 2 тижні на втілення ідеї в життя. Розмір 3D-картини склав 345 кв. м. Вона була занесена в «Книгу рекордів України» як найбільше тривимірне реалістичне зображення в техніці «стріт-арт». На стіні будинку зображений хлопчик, який закриває блакитне небо завісою у вигляді великого житлового будинку.
Стіна видатних одеських персонажів (Одеса)
Художники «перлини біля моря» створили масштабний витвір мистецтва, зобразивши на стінах триповерхового готелю по вулиці Єврейській відомих особистостей, які зробили вагомий внесок у розвиток Одеси. Мурал з’явився в 2014 році і тут же став однією з головних визначних пам’яток портового міста. Всього на фресці помістилися 24 одеських героя, в їх числі сатирик Михайло Жванецький, О. С. Пушкін, який сидить у кафе, і навіть кіт, який краде рибу у градоначальника.
Берегиня (Київ)
Мурал, що зображає жінку в українській хустці, оточену яскравими соняшниками, з’явився в провулку Шевченка в 2016 році. Це збірний образ матері, берегині і захисниці домашнього вогнища. Картину написала латиноамериканська художниця Мата Руда, яка, за власним визнанням, надихалася слов’янською міфологією.
Пан і Пані Дніпра (Дніпро)
Ефектний і могутній мурал з’явився на стінах двох сусідніх багатоповерхівок в 2017 році. Його створив харківський художник Олександр Брітц. За задумом автора, пара символізує жіноче і чоловіче начало. Пані є берегинею домашнього вогнища, а гарбуз в її руках — ознака достатку, благополуччя і затишку в домі. Пан — козак у лисячій шапці — уособлення вільного і незалежного господаря своєї землі.
Кросворд (Львів)
Найбільший у світі кросворд з’явився на стіні звичайної львівської багатоповерхівки у 2009 році. Звичайно, 34 клітинки — не найскладніше завдання для любителів головоломок. Але тільки уявіть, що ширина цього кросворду 19 м, а висота 30 м! Всього в ньому зашифровано 80 імен видатних діячів живопису і архітектури. Спойлер: правильні відповіді з’являються вночі прямо на стіні будівлі — вони нанесені на мурал люмінесцентною фарбою.