11 найбільш розшукуваних скарбів України




Історики вважають, що на території України знайдено всього 1% скарбів. Таким чином, у археологів і ентузіастів мотивації хоч відбавляй, та вони готові буквально рити землю в пошуках скарбів, що залишилися. Головне — знати де.

Скіфське золото

Скіфи залишили нам у спадок сотні курганів, в яких ховали місцевих вождів у супроводі важких золотих прикрас й інших цінностей того часу. Мисливці за скарбами розграбували безліч подібних гробниць, але археологи досі відшукують нові. Найбільшою знахідкою на даний момент є золота пектораль вагою в кілька кілограмів з так званої Товстої могили в Дніпропетровській області.

Золота пектораль / violity.com

Бібліотека Ярослава Мудрого

Величезну культурну цінність представляла не тільки бібліотека київського князя, а й палітурки книг, прикрашені золотом і дорогоцінним камінням. Колекція була загублена під час татаро-монгольської навали в 13 столітті. Є припущення, що бібліотека захована в лабіринтах Софійського собору. Серед можливих місць зберігання також згадуються Києво-Печерська лавра, Видубецький і Межигірський монастирі.

pixabay.com

Барила із золотом Богдана Хмельницького

До маєтку Богдана Хмельницького в Суботові звозили величезну кількість золота, відібраного у польської шляхти. З нього карбували монети з українською символікою. Барила із золотом ховали там же, в підземному тунелі, між Суботовим і Чигирином. На даний момент тунель засипаний. Згідно з іншою версією, схованкою може виявитися суботівський пагорб, прозваний Вовчим.

pixabay.com

Скарби гетьмана Мазепи

Українські землі зберігають як мінімум три скарби гетьмана Мазепи. Перший може бути прихований під руїнами гетьманської резиденції в Батурині. У цих місцях донині знаходять людські останки і різне начиння. Друга частина скарбів Мазепи, згідно з версією 1912 року, могла перебувати в підземних ходах його київської садиби, але їх засипали в кінці 20 століття і побудували підземний перехід. Третій скарб нібито прихований в районі села Мишурин Ріг Дніпропетровської області: рятуючись втечею після Полтавської битви, гетьман скинув кілька мішків зі сріблом і пару бочок із золотом в Дніпро. Орієнтиром для пошуків був камінь з літерою «М». Проблема в тому, що місце переправи Мазепи після будівництва Кам’янського водосховища було затоплено.

Батурин / che-tour.com

Скарби Павла Полуботка

Його називали одним з перших багатіїв Гетьманщини — у полковника козачого війська була солідна колекція ікон, зброї, коштовностей і золота. Коли Полуботок відмовився підтримувати політику Петра I, його заарештували, все майно конфіскували, але незадовго до цього частину скарбів він встиг заховати в містах Любеч і Глухів. Там їх і слід шукати.

Павло Полуботок / vseosvita.ua

Козацькі скарби Хортиці

На острові Хортиця зберігалися всі козачі багатства, відібрані в боях з турками і татарами. Іноді золото ховали в землі. Бувало, монетами набивали чавунні гармати і топили в річці. Коли козаків силою переселили на Кубань, за одними даними, вони встигли вивезти казну; за іншими, сховали на Хортиці. За легендою, козаки відлили із золота величезного коня і втопили в Дніпрі. Так чи інакше, срібні і золоті монети сьогодні знаходять в районі Великого Лугу.

zaporizhzhia.city

Багатства Єремії Вишневецького

У середині 17 століття князь Вишневецький був одним з найбагатших магнатів Речі Посполитої, а його замок у Лубнах служив фамільною скарбницею. Під час повстання Хмельницького козаки зруйнували замок дощенту. У 1899 році ходи під замком намагалися розкопати і навіть знайшли золоті монети, але припинили роботи через брак повітря. Археолог Ігнатій Стелецький відновив розкопки в 1922 році і виявив потайний хід, завалений останками бійців Вишневецького, які намагалися врятуватися під час облоги. З невідомої причини, продовжити розкопки заборонили.

Так міг виглядати замок Вишневецького / pixabay.com

Золото Олекси Довбуша

Ватажок карпатських опришків, як і Робін Гуд, відбирав гроші у багатих і роздавав бідним. Частково Олекса Довбуш ховав здобич у скелях, згодом названих на його честь. Згідно з різними джерелами, скарби зберігаються під великими каміннями і в покинутих колодязях Долинського району Івано-Франківська області.

Скелі Довбуша / skole-podobovo.com.ua

Скарби Нестора Махна

Махно втік до Європи ні з чим і помер у бідності, залишивши все «експропрійоване» в Україні. Оскільки партизанський спосіб життя змушував пересуватися без нічого, цінності ховали. Один зі скарбів, згідно з розкритими архівами НКВС, знаходився в кургані біля Нікополя. Зараз це місце затоплене водами Каховського водосховища. Другий, за даними українського історика Віктора Савченко, прихований у столиці махновської республіки Гуляйполе. Третій — кілька відер із золотом — чекає свого часу в селі Гаврилівка (Дніпропетровська область).

Нестор Махно / eponym.ru

Варязьке золото

Варязьке золото знайшли ченці Києво-Печерської лаври при облаштуванні Далеких печер ще в 11 столітті. У 1706 році Петро I вирішив конфіскувати його для витрат на російсько-шведську війну. До моменту приїзду царя скарбниця лаври була порожня. На допиті одна зі схованок була розкрита ченцем, який не витримав тортур. Другу виявили в 1898 році під час реставрації Успенського собору: в ніші за кам’яною брилою були заховані 25 кілограмів золота і 277 кілограмів срібла. Наступну схованку знайшли лише в 1975 році: в результаті землетрусу тріснула одна зі стін лаври, її розібрали і виявили дві скрині із золотом. Решта варязького золота, ймовірно, досі зберігається десь на території лаври.

libavasail.lv

Золотий запас Держбанку

У 1941 році, незадовго до окупації Києва фашистами, радянська влада евакуювала весь золотий запас відділення Держбанку СРСР на вулиці Інститутській. Чотири тонни золотих злитків і 500 кілограмів коштовностей вивезли на двох вантажівках. Машини змогли доїхати тільки до селища Згурівка (Київська область), в околицях якого і довелося закопати цінний вантаж, оскільки спереду і ззаду знаходилися німці. Під час війни архіви Південно-Західного фронту зникли разом з координатами скарбу, а з учасників спецоперації вижив лише водій, який так і не зміг згадати те саме місце. Але шукачі скарбів не впадають у відчай, регулярно прочісуючи місцевість.

wikimedia.org


Сподобалось?
2
0