Як один гаджет змінив життя тисяч домашніх тварин
Нерідко у власників собак, кішок та іншої домашньої живності фото і відео улюбленців в смартфоні набагато більше, ніж власних. А деякі так нещадно спустошують гаманці, тільки щоб побалувати свого улюбленця, що в підсумку витрати на утримання «Мурчика» перевищують витрати на себе коханого. Не дивно, що індустрія обслуговування домашніх тварин процвітає. Щоправда, велика частина пропонованих послуг не несе ніякої користі і є результатом примхи власників чотирилапих. Однак бувають поодинокі винятки.
Petcube — це пристрій, який через мобільний додаток дозволяє дистанційно стежити, розмовляти і грати з домашнім улюбленцем. Візуально це невеликий куб (звідси і назва), що складається з ширококутної камери, лазерної указки, мікрофона і динаміка. Ідея та її втілення належать трьом українцям — Олександру Нескіну, Андрію Клену та Ярославу Ажнюку. Саме їх стараннями революційний гаджет завойовує світ.
Ми були простими київськими хлопцями, нам було по 23 роки. Ми ніколи не мали справи з «залізом», ніколи не налаштовували виробництво і не починали продажі в США. Мені не хочеться навіть розповідати про всі жахи, які ми бачили на шляху. Але у нас вийшло, бо ми наполегливо працювали.
Ідея майбутнього дивайса виникла спонтанно. Перефразовуючи відому фразу, можна сказати, що за успішним чоловіком стояла собака, завдяки якій і з’явився перший Petcube.
Після переїзду Олександра Нескіна з його дівчиною в нову квартиру, пара зіткнулася з проблемою: улюблений пес Роккі зовсім не розділив їх захоплення з приводу нового житла. Залишившись один вдома, Роккі гавкав, не перестаючи, і в помсту псував меблі. До того ж поведінка вихованця викликала невдоволення сусідів. Діяти потрібно було негайно.
Порятунок прийшов завдяки програмному забезпеченню Arduino, яке дозволяє підключати до комп’ютера різноманітні пристрої. Айтішнику Нескіну не склало особливих труднощів створити «забавку» для Роккі, щоб той не бешкетував.
Тут знадобилося Arduino — я підключив до нього камеру, два сервомотора, щоб обертати її, і лазерну указку — улюблену іграшку Роккі. Далі зробив веб-інтерфейс, щоб можна було стежити і грати з собакою через інтернет.
Іноді зайнятість Олександра на роботі в digital-агентстві Prodigi не дозволяла йому навіть дистанційно приділяти увагу Роккі. Тоді він вирішив поділитися доступом до пристрою зі своїми друзями в Facebook. Затія виявилася більш ніж успішною: людям не тільки подобалося проводити час з собакою, вони загорілися бажанням придбати такий же гаджет для своїх улюбленців. Так, завдяки Роккі, якому дісталася роль музи, Олександр задумався про створення бізнесу.
Перший прототип отримав хороші відгуки на декількох IT-конференціях. На одній з них — Hackers&Founders в Одесі — пристрій виграв конкурс серед представлених бізнес-ідей. На захід Нескін приїхав з двома товаришами з Prodigi, один з яких, Ярослав Ажнюк, вже через кілька тижнів приєднався до команди в якості СЕО.
У 2012 році Олександр Нескін, Андрій Клен і Ярослав Ажнюк заснували власну компанію Petcube, Inc. Нескін відповідав за технічну складову, Клен — за дизайн продукту, Ажнюк займався загальним розвитком бізнесу. Вже через рік стартувала кампанія продукту на краудфандинговій платформі Kickstarter. Завдяки потужному промо Petcube вдалося зібрати понад 250 тисяч доларів. Однак це був тільки початок шляху.
На старті, в 2013 році, ми вклали в проект всі свої заощадження — близько $40 тисяч. Насправді ми досить довго жили в режимі жорсткої економії і після Kickstarter.
Сьогодні Petcube — це глобальний проект з офісами в Україні, США та Китаї, в яких працюють понад 70 співробітників. Продукти компанії офіційно продаються в 18 країнах світу і дозволяють понад 100 тисячам власникам домашніх тварин дистанційно спілкуватися зі своїми улюбленцями.
Розширився і асортимент, з часом з’явилися вдосконалені моделі. До послуг користувачів наступні гаджети і сервіси: Petcube Play 2, Petcube Bites 2 і Petcube Care.
Так, Petcube Play 2, на відміну від попередника, має кращу якість відео, звуку і лазера. Petcube Bites 2 є більш просунутою версією камери з голосовим управлінням і — увага! — функцією видачі корму. Petcube Care спочатку замислювався як хмарне сховище відзнятих вбудованою камерою відео. Однак пізніше компанія розширила можливості сервісу, надавши знижки на покупку корму і догляд за вихованцем.
Ми компанія, яка не просто робить камери для домашніх тварин і створює софт, який з’єднує їх з інтернетом, ми власне й придумали цю нішу та стали глобальним лідером в ній.
Своєю головною місією засновники Petcube вважають можливість під’єднати тварин до інтернету і зробити внесок у розуміння людиною братів наших менших. Адже, як з’ясували в компанії, кожен користувач Petcube в середньому проводить за спілкуванням з вихованцем близько 50 хвилин на тиждень, а це іноді більше, ніж людина виділяє на спілкування з родичами.