Візитна картка гуцульської кухні
Банош — традиційна та найвідоміша гуцульська страва. Як водиться, проста та ситна. По суті, це каша з кукурудзяної муки. Проте яка! Подібні страви зустрічаються в багатьох країнах: в Грузії — гомі, в Туреччині — мухлама, в Молдавії — мамалига, на Балканах — качамак, а в Італії — полента. Однак є в нашому рецепті нюанси, які роблять банош винятковим.
Своєю появою банош зобов’язаний пастухам, які йшли на все літо випасати овець на полонину, і в розпорядженні яких були тільки кукурудзяна мука і молочні продукти. Для автентичності банош слід готувати на відкритому вогні за допомогою дерев’яної ложки. Як стверджують гуцули, найсмачніший банош виходить у чоловіків. Перевіримо?
Никита Сергеевич / facebook.com
- 600 мл молока
- 400 мл сметани (в ідеалі з овечого молока)
- 1 л води
- 400 г кукурудзяної крупи дрібного помелу
- 400 г підчеревини (сало з прошарками м’яса) або білих грибів
- 400 г бринзи
- сіль на смак
1. Змішуємо в казанку (або каструлі) воду, молоко і сметану. Ретельно перемішуємо дерев’яною ложкою.
2. Ставимо ємність на вогонь і практично доводимо до кипіння. Кип’ятити масу не треба, оскільки сметана може згорнутися!
3. Солимо, але акуратно — враховуємо солоність бринзи. Помішуючи суміш, повільно вводимо кукурудзяну крупу. З цього моменту кашу потрібно постійно помішувати дерев’яною ложкою.
4. Ступінь готовності баноша визначаємо по консистенції: коли каша почне відходити від стінок ємності, можна знімати з вогню.
5. Нарізаємо підчеревину невеликими скибочками і викладаємо на розпечену пательню. Присолюємо в той момент, коли почав з’являтися легкий рум’янець. Смажимо до готовності.
6. Залишилося тільки зібрати готові інгредієнти. Викладаємо кашу в глибоку тарілку, зверху присипаємо шматочками бринзи, шкварками і прикрашаємо зеленню.