Камбек у 90-ті: як виглядали перші українські сайти




Точкою відліку українського інтернету можна назвати 1 грудня 1992 року, коли був делегований домен UA. Через 3 роки стали доступні для реєстрації домени COM.UA, GOV.UA і NET.UA. Перші сайти створювалися здебільшого для вузькопрофільних компаній (наприклад, що торгують оргтехнікою) або різних організацій. До того ж інтернет був дорогим задоволенням, та й «що там робити?» знали мало хто. Соцмереж не було, качати «тоннами» фільми було ніде.

Уанет 1990-х років не ряснів різноманітністю, проте були тут і свої кумири. Багато з них канули в Лету. Але є й такі, які тримаються на плаву досі. Наприклад, сайт Верховної Ради (www.rada.gov.ua). Так-так, запущений в 1995 році, він став одним з інтернет-першопрохідців:

Однак переломними слід вважати 1997-1998 роки, коли своїми «філіями» в інтернеті обзавелися друковані ЗМІ, телеканали і радіостанції.

Ось так виглядало одне з перших ЗМІ в інтернеті — електронна версія газети «Дзеркало тижня»:

Повну електронну версію газета почала вести з лютого 1997 року. Тоді домен був www.mirror.kiev.ua.

Взагалі, багато перших сайтів згодом змінили прописку. Наприклад, сайт газети «Сьогодні», запущений в грудні 1997 року, був доступний за адресою www.today.viaduk.net.

Першим телевізійним гігантом, який освоїв інтернет, став телеканал «1+1». Його сайт за адресою www.1plus1.net з’явився в мережі в січні 1998 року:

Що стосується представництв радіостанцій, то пальма першості належить «Гала Радіо». На сайті радіостанції (www.galaradio.com.ua), що з’явився в 1996 році, так і було написано, що це «The first Ukrainian commercial station on your FM dial and on the Internet!». Чомусь тоді версія сайту була тільки англійською:

Через якийсь час сайт став частиною порталу gala.net, куди натовпами ломився народ, щоб початитись. Це його і погубило: власники ресурсу якось прогавили віяння 2000-х, і тепер від колишньої крутості ресурсу залишився скромний сайт з символічною відвідуваністю.

У 1999 році в Україні з’являються перші інтернет-газети, тобто не клони друкованих ЗМІ, а новинні ресурси, що живуть виключно в режимі онлайн. Це UA Today (www.uatoday.net) і «Електронні вісті» (www.elvisti.com). Причому останній був створений однойменним інтернет-провайдером. По суті, технарями. А UA Today і зовсім запускався як експеримент. Дичина якась, на теперішні часи!

До речі, «Електронні вісті», на відміну від UA Today, існують і по нині, але суттєвої ролі у вітчизняному медіапросторі не грають.

Першим серйозним українським поштовиком став абсолютно невідомий зараз, але досить популярний тоді «Укрпост» (www.ukrpost.net):

Згодом поштова служба була поглинена комунікаційним монстром «Укртелекомом».

Замикає наш огляд вітчизняна пошукова система МЕТА (www.meta.ua). Офіційне відкриття ресурсу відбулося в листопаді 1998 року. Пошуковик спочатку був орієнтований на українські сайти. І в цьому була його фішка. Особливо його полюбили школярі та студенти, які постійно нишпорять у пошуках рефератів. Але будемо відверті: META так і не стала хоч маломальською альтернативою Гуглу, як Яндекс в Росії, наприклад.


Сподобалось?
9
0