Перші королі українського репу
Чому репу, а не хіп-хопу, запитаєте ви? Незважаючи на те що більшість людей ототожнюють ці поняття, реп є лише складовою частиною хіп-хопу. По суті, реп — це ритмічний речитатив, який може бути використаний в будь-якому музичному напрямку, аж до року. На зорі укр-хопу впізнаваних чистих реперів було раз, два і обчівся! Тому ми розповімо про топових виконавців з 90-х, які використовували реп у своїй творчості, давши поштовх індустрії в цілому. Про андеграундних «гангста» — іншим разом.
«Вхід у змінному взутті» (ВУЗВ)
Перші, а тому кращі! Саме ВУЗВ приписують народження українського хіп-хопу. Зародився колектив ще в 1989 році. Пік популярності припав на середину 90-х. ВУЗВ голосно заявив про себе в 1995 році на фестивалі «Червона рута». Через два роки хлопці випустили свій дебютний альбом «Планове засідання», який став платиновим. Однак на початку нульових творчі розбіжності учасників «Вхід у змінному взутті» призвели до заморожування проекту. Серед найбільш забійних хітів гурту — «Сірко» и «Бо вже той день, коли…».
«Танок на майдані Конго» (ТНМК)
Легендарний харківський гурт, що продукує музичний контент донині. Як і ВУЗВ, був заснований в 1989 році, хоча спочатку носив іншу назву. «Танок на майдані Конго» навряд чи можна назвати традиційним реперським гуртом, що не скасовує його впливу на популяризацію укр-хопу. Справжній успіх до ТНМК прийшов в 1997 році на фестивалі «Червона рута», де хлопці відхопили призи за пісню «Зроби мені хіп-хоп». І понеслося! Дискографія колективу налічує 7 студійних альбомів.
«Убитые рэпом»
Ще один харківський гурт, заснований в 1992 році. Зліт реп-дуету припав на 1996 рік, коли на хлопців звернули увагу на всеукраїнському фестивалі хіп-хоп музики In Da House. Тоді ж «Убитые рэпом» почали роботу над першим альбомом «Эпизод 1… От рассвета до заката», випуск якого затягнувся на цілих сім років. У 1997 році пісня «Всего лишь только ветер» злітає на вершини хіт-парадів. Свого часу Фоззі з ТНМК присвоїв артистам титул «хіп-хоп королі в стилі Нью скул». У 2001 році гурт змінив назву на «У.эР.Асквад».
«Зеленые каштаны»
Незважаючи на те що українським репом на той момент рулив Харків («Убитые рэпом», ТНМК), в київській тусовці був популярний гурт «Зеленые каштаны», історія якої бере свій початок в 1996 році. Однак справжній успіх прийшов до хлопців на самому початку нульових. Гурт бере участь у всіх найбільших хіп-хоп фестивалях. У 2003 році виходить їх перший і останній альбом — «Мир, в котором ты живешь». Роком раніше в якості підтримки альбому презентовано кліп на пісню «Киевские красотки», який ротувався на багатьох телеканалах.
Тартак
О, це вже зовсім інша історія! Заснований в 1996 році, гурт Тартак з самого початку дотримувався стилю репкор — альтернативної рок-музики з використанням репу. Колектив «вистрілив» на фестивалі «Червона рута» зразка 1997 року з піснями «О-ля-ля», «Подаруй мені кохання» і «Божевільні танці». Починаючи з 2001 року, Тартак випустив 8 альбомів. Серед найбільш забійних хітів того часу — «100%-й плагіат» і «Понад хмарами» (feat. Катя Chilly).
Офтоп…
За іронією долі Олексій Потапенко, він же Потап, який володіє нині однією з найуспішніших поп-імперій в Україні (лейбл Mozgi Entertainment), починав свою кар’єру не де-небудь, а в реп-гурті «Вхід у змінному взутті», куди він прийшов в 2000 році. Через 6 років він пішов у вільне плавання, випустивши свій єдиний сольник «На своей волне, или Ано канешно потомушо шож». Сказати, що Потап стояв біля витоків українського репу, буде перебільшенням. Але не відмітити його внесок в цей музичний жанр буде грішно. Однозначним раритетом виглядає досить сміливий на ті часи кліп Потапа на пісню «На своей волне». Чистий репчик.